Sposób zachowania w trakcie saunowania ma wpływ nie tylko na rezultaty odbytej sesji, ale ma jednocześnie bardzo duży wpływ na innych ludzi korzystających ze strefy saun. Na skorzystanie z sauny przeznaczmy minimum dwie godziny.

Rodzaj saunarium, a temat stroju

W zależności od upodobań mamy możliwość aby skorzystać z łaźni tekstylnych lub nago. Zanim pójdziemy do sauny powinniśmy ustalić jakie zapisy w regulaminie dotyczące ubioru obowiązują na wybranym przez nas obiekcie. Prawidłowo korzystając z sauny powinniśmy na działanie gorącego powietrza wyeksponować możliwie największą powierzchnie naszej skóry. Z tego powodu prawidłowe saunowanie odbywać się powinno bez stroju kąpielowego. W profesjonalnych saunariach jest niedopuszczalne, aby nie stosować się do tej reguły. Klienci którzy ubrali strój do pływania mogą zostać napomniani lub nawet poproszeni o opuszczenie obiektu. Z innej strony na nieprzyjemności narazimy się także korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W takim wypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby będącej tam nago.

Higiena – sprawa najważniejsza

Kolejną zasadą jest, żeby zawsze do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed saunowaniem można bagatelizować kwestię prysznica i dokładnego umycia całego ciała. Czynność ta jest obligatoryjna nawet w przypadku, kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do saunarium.

By dobrze korzystać z sauny powinniśmy wyposażyć się w klapki, które pozostawiamy przed pomieszczeniem sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do wytarcia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od siedzenia razem ze stopami.

Dobre maniery i inne zasady

Będąc w strefie saun do minimum ograniczmy nasze rozmowy czy inne hałasy. Kompletnie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub robienie fotografii czy nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z sauny co najmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego saunowania dobrze jest odbyć dwa lub trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie oraz odpoczynek. Zasadą jest, aby podczas korzystania z zbiornika z zimną wodą, przed zanurzeniem opłukać ciało z potu pod natryskiem. Odpoczynek powinien trwać tyle samo, ile byliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej siadamy na ręczniku w miejscu, gdzie damy radę przebywać przez piętnaście minut. Z tego powodu początkującym nie zaleca się siadania na górnych ławkach czy też w bezpośredniej bliskości pieca. Do środka łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą miejsce na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego komfortu starajmy się przedłużyć okres ostatniego wypoczynku. Po wszystkich seansach myjemy ciało bez mydła lub innych detergentów. Dobrze jest jednak użyć środka do dezynfekcji stóp.

Opisane w tym artykule zasady prawidłowego saunowania pozwolą nam bezstresowo i w dobrym nastroju skorzystać z dobrodziejstwa saun.

ZOBACZ TEŻ

Czym jest Smart Home?

Smart Home czyli mówiąc inaczej inteligentny dom do niedawna był tylko futurystycznym marzeniem. Szybki rozwój najnowszych technologii, umożliwiających połączenie z globalną siecią urządzeń gospodarstwa domowego, sprawił, że marzenia te stały ...

Interesująca forma spędzania urlopu

Wyjazd na wakacje camperem każdego roku staje się coraz bardziej popularny. Nie należy się temu dziwić, bo to niezwykle fajny sposób na zorganizowanie wakacji. Z pewnością bardzo duży wpływ na ...

Goteborg – najpiękniejszy ogród botaniczny w Szwecji

Tak piękny kraj, jakim jest Szwecja, na pewno zasłużył sobie na zainteresowanie turystów. Wycieczki do Szwecji stają się coraz popularniejsze, a znane biura podróży kuszą nas coraz bardziej intrygującymi programami ...

Pasja wymagająca odpowiedzialności i skupienia

Można dostrzec, że kolekcjonowanie broni oraz strzelectwo to pasje zyskujące w Polsce coraz większą popularność. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy z pewnością są liczne bractwa strzeleckie, które popularyzują tą ...

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę